Objímate svojho psa? Zvyšujete mu tak stres a úzkostlivosť

Ak je objímanie medzi ľuďmi zdravé a utužuje emotívne väzby, prečo to tak nie je aj v prípade objímania vášho psa?
Ak chcete vášmu chlpáčovi ukázať, že ho máte radi, nemali by ste ho objímať. Spôsobíte mu tak pocity stresu a úzkostlivosti. Prekvapivá štúdia v Psychology Today ponúka zaujímavé vysvetlenie tohto tvrdenia.
V nej sa uvádza, že špecialisti na psie správanie z University of British Columbia skúmali stovky fotografií, kde boli zobrazení ľudia objímajúci ich štvornohých spoločníkov. A aj keď z fotografií vychádzali pozitívne emócie na strane človeka, psy až v 80% prejavovali jasné znaky stresu a úzkosti.
Čítajte: Prečo psy nakláňajú hlavu na stranu
Vedci tieto zistenia dokladajú tvrdením, že psy sú v podstate zvieratá, ktoré sa v stresujúcich situáciách bránia nielen útokom, ale aj útekom. Behavioristi teda tvrdia, že ak psovi túto možnosť vezmeme tým, že ho objímeme, resp. znehybníme, jeho stresové hodnoty sa zvýšia a môže byť viac náchylný pohrýzť človeka a prejavovať sa náhle agresívne.
Možno si pod podráždeným psom predstavíte vrčanie a cerenie zubov. Existujú ale aj jemnejšie znaky nepohody, ktoré mnohí majitelia nepoznajú a na psoch sa prejavujú počas objímania. Je to napríklad:
- sklopenie uší,
- odvrátenie hlavy, submisívne zatvorenie očí
- oblizovanie papule,
- zívanie alebo zdvihnutie jednej laby,
- roztiahnutie dúhovky natoľko, že zakrýva väčšinu bielka
Ak do vyhľadávača zadáte slovné spojenie „dog love“ alebo „hug dog“, nájdete tisíce fotografií, na ktorých budú psy vykazovať niekoľko takýchto prejavov. Zo vzorky 250 takýchto fotiek až 81,6% psov malo aspoň jeden z príznakov nepokoja, stresu a úzkosti. Iba 10,8% psov vykazovalo spokojnosť s objatím a 7,6% malo neutrálne prejavy.
Čítajte: Najčastejšie chyby pri výcviku psa
Ak teda chcete prejaviť lásku svojim chlpáčom, možno by ste mali zvoliť inú formu fyzického kontaktu, napríklad pohladenie. Ak trváte na objatí, buďte vnímavý k signálom, ktoré váš pes vysiela a objatie prispôsobte tomu, aby mal stále pocit, že sa môže voľne pohybovať.
Samozrejme, aj táto štúdia má svoje nedostatky. Pri sledovaní fotografií napríklad chýba vedomosť o tom, za akých podmienok boli vyhotovené a aký tlak bol pri nich na zvieratá vyvinutý. Za predpokladu, že psy museli pózovať pred objektívom dlhšie a pritom byť v tesnejšom objatí, skutočne mohli prejavovať náznaky vystresovania. Táto štúdia teda slúži ako základ pre ďalšie skúmanie vzťahov medzi človekom a psom.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.