T. GAŠPAR: Polícia bude pokračovať vo vyšetrovaní vraždy R. Remiáša
Dnes uplynie 20 rokov od zavraždenia Róberta Remiáša.
"Musíte vychádzať z toho, že ak by boli doteraz verifikované informácie, kto stál za vraždou Remiáša, tak z nich sú už dnes osoby obvinené. V terajšej fáze vyšetrovania nie je možné bližšie informovať o stave znovuobnoveného vyšetrovania. Dodnes nebola obvinená v tejto súvislosti žiadna osoba," zdôraznil Gašpar.
V prípade trestného stíhania môže premlčacia doba spočívať, prípadne sa môže prerušiť. Dnes podľa názoru niektorých právnych expertov uplynula premlčacia doba v prípade osôb, ktoré by boli po prvý raz obvinené v súvislosti s vraždou Remiáša. Spočívanie trestného stíhania však podľa slov policajného prezidenta funguje ako stopky, čo znamená, že v jednom momente sa môže zastaviť a po obnovení sa započíta už uplynutý čas.
Vyšetrovateľ Policajného zboru vydal dňa 8. februára tohto roku uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Róberta Remiáša z apríla 1996. Na vydanie tohto rozhodnutia dal písomný pokyn prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. TASR o tom prvý aprílový deň informovali hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka a hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.
Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta dňa 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Muž bol spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý vypovedal, že na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča sa podieľala tajná služba. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa Roháča a Imricha Oláha.
Šéf vyšetrovateľov polície Jaroslav Ivor v roku 1999 uviedol, že Remiáša sa podarilo zavraždiť až na druhý pokus. Ešte pred 31. augustom 1995, kedy bol unesený exprezidentov syn Michal Kováč ml., mal Miroslav Sýkora požiadať Jozefa Roháča, aby zabezpečil výbušninu, zhotovil nástražný výbušný systém a umiestnil ho pod vozidlo BMW Remiášovej manželky. Iniciáciu výbušného systému mal zabezpečiť Imrich Oláh spolu s dvoma mužmi. Tento systém však zlyhal. Nový nástražný výbušný systém niekedy medzi 31. augustom 1995 a 29. aprílom 1996 umiestnili pod zadnú nápravu vozidla. Remiáš umrel na šok v dôsledku nadmerných účinkov ohňa a vysokej teploty.
Pre údajný návod na Remiášovu vraždu bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované. Na vražde sa mal podieľať aj bývalý boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, u ktorého si podľa obvinenia Ivan Lexa vraždu objednal. Miroslava Sýkoru zavraždili 6. februára 1997 pri bratislavskom hoteli Holiday Inn.
Bratislavská krajská prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu Róberta Remiáša dňa 18. septembra 2006. "Vyšetrovaním bolo preukázané, že títo dvaja obvinení skutok nespáchali," uviedol vtedajší generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka. V roku 2006 taktiež zastavili trestné stíhanie Ivana Lexu.
Vážna nehoda na diaľnici D2: Kamión sa zrazil s osobným autom
Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenie.
Študent obvinený v prípade útoku nožom podal sťažnosť proti jeho väzbe
O sťažnosti rozhodne Najvyšší súd SR.
V Petržalke zhoreli dve autá: Prípad je v štádiu vyšetrovania
Polícia začala trestné stíhanie pre nočný požiar v bratislavskej Petržalke.
Tibor Gašpar: Na bezpečnostnej rade by sa malo hovoriť aj o zvýšenej ochrane budov
Na Bezpečnostnej rade SR by sa malo hovoriť o preventívnych opatreniach, zvýšenej ochrane budov, zvýšenom monitorovaní niektorých objektov, a to najmä kritickej infraštruktúre.
Polícia pátra po nezvestnej 49-ročnej Marcele
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnej 49-ročnej Marcele z obce Hodruša-Hámre v okrese Žarnovica.