Plážové kúpalisko v centre Bratislavy. Aktivisti bojujú za Lido lagúnu
Oblasť Lido bola až do 80. rokov minulého storočia jednou z najpopulárnejších mestských rekreačných zón.
Projekt Lido lagúna by podľa aktivistov prinavrátil pôvodný ráz verejnej dunajskej pláže a znamenal by návrat tradície príjemného a bezpečného kúpania v Dunaji. "Oblasť Lido bola až do 80. rokov minulého storočia jednou z najpopulárnejších mestských rekreačných zón, ktorá prostredníctvom prírodných štrkových pláží ponúkala možnosť tisíckam Bratislavčanom tráviť víkendy na dunajských plážach a umožňovala plavcom bezpečný vstup do rieky," priblížil TASR člen petičného výboru Vladimír Mišík z Asociácie bratislavských vodáckych klubov.
Dnes sú podľa jeho slov brehy v tejto lokalite obsypané lomovým kameňom a oblasť je zanedbaná. "Jednu systematickú činnosť a starostlivosť o okolie vyvíjajú vodácke kluby, ktoré tu pôsobia nepretržite od 20. rokov minulého storočia," podotkol Mišík.
Momentálnou snahou občianskych aktivistov je preto opätovne oživiť toto územie, ktoré nemá slúžiť na komerčné účely, ale len na rekreáciu Bratislavčanov. "O financovaní je v tejto chvíli predčasné hovoriť. Najskôr musí prebehnúť vypracovanie urbanistickej štúdie a zakomponovanie do Územného plánu zóny, ktoré by umožňovali o výstavbe uvažovať," vysvetlil Mišík.
Projekt bude podľa neho finančne nenáročný, pretože prioritne by išlo len o odbagrovanie časti brehu. "Následná úprava okolia by mohla prebiehať etapovito s výdatnou podporou občianskych združení," podotkol Mišík s tým, že na financovanie by sa mohli využiť napríklad aj eurofondy.
Na samotnú realizáciu projektu si budú musieť Bratislavčania zrejme ešte pár rokov počkať. Podľa Mišíka je však isté, že silná verejná podpora by mohla proces značne urýchliť a prinútiť zástupcov hlavného mesta, aby sa týmto projektom zaoberali, prípadne ho priorizovali.
"Dôsledkom verejného dopytu, deklarovaného úspešnou petíciou, bude požiadavka mestskému zastupiteľstvu na vypracovanie urbanistickej štúdie mestskej pláže Lido lagúna, zakomponovanie výsledkov takejto štúdie do Územného plánu zóny medzi Starým mostom a Prístavným mostom. Taktiež aj požiadavka na zachovanie činnosti existujúcich vodáckych lodeníc v lokalite Lido," uviedol Mišík.
Myšlienka vytvorenia mestskej pláže a rekreačnej zóny na pravom brehu Dunaja je taktiež súčasťou Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja bratislavskej mestskej časti Petržalka na roky 2016 až 2023.
Vizualizácia verejného priestoru lagúny. Foto: Teraz.sk/Asociácia bratislavských vodáckych klubov
Šimečka: Je neakceptovateľné, aby čelní predstavitelia štátu takto šírili strach
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka reagoval na rokovanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby.
Matovič: Premiér sa bojí aktívnych občanov, preto ich zastrašuje
Predstavitelia hnutia Slovensko zdôraznili, že krajina nepatrí Ficovi, ale občanom a vyzvali ich, aby sa nenechali zastrašiť.
KDH žiada o prijatie u prezidenta
Opozičné KDH žiada v kontexte celkovej politickej situácie aj Bezpečnostnej rady SR o prijatie prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
Platy učiteľov by mohli narásť, potvrdiť to však musí Ministerstvo financií aj koalícia
Platy pedagogických aj nepedagogických zamestnancov by sa mohli od septembra tohto roka navýšiť o sedem percent.
SaS: Tajná služba je zneužívaná na politické účely, jej šéf Pavol Gašpar by mal na pozícii skončiť
Slovenská informačná služba je podľa opozičnej strany SaS zneužívaná na politické účely.