8 mýtov a faktov o ľavákoch
Na planéte je iba 10% ľudí ľavákov a kolujú o nich zaujímavé mýty a polopravdy. Poďme sa pozrieť na to, či ľaváctvo skutočne ovplyvňuje psychiku a zdravie človeka.
Nie je to iba o genetike
Vedci si nie sú úplne istí, prečo vlastne ľaváctvo vzniká, genetika nesie podiel iba v 25% prípadoch. Ľaváctvo teda môžete aj „zdediť“, no je to menej časté ako dedičnosť iných vlastností a diagnóz.
Často sa vyskytuje u jednej z dvojičiek
Identické dvojičky niekedy vyzerajú ako dokonalý zrkadlový odraz toho druhého. Vedci sa domnievajú, že na podobnom princípe funguje aj ľaváctvo a praváctvo medzi dvojičkami – u väčšiny sú skutočne takto podelené dominantné ruky.
Mozog ľaváka ale nefunguje odlišne
Praváci (až 98%) využívajú ľavú hemisféru na pochopenie reči a jazyka. Nie je ale pravdou, že všetci ľaváci by využívali opačne pravú. Až 70% ich využíva (tak ako praváci) ľavú hemisféru mozgu na dekódovanie reči.
Ľaváci ale môžu premýšľať inak ako praváci
Často si slovo ľavý spájame s negatívnymi označeniami („má obe nohy ľavé), zatiaľ čo pravý znamená „dobrý“ alebo „správny“. Napriek tomu, že takýto význam slov je nám vštepovaný od malička, ľaváci vždy budú mať tendencie dávať podvedome prednosť veciam, ktoré sú na ľavej strane, pričom pravú stranu budú vnímať ako negatívnejšiu.
Ľaváctvo ovplyvňuje prospech v škole a tiež rozvinutie duševných ochorení
Najmä v detstve do skorej puberty môžu ľaváci zažívať problémy s učením sa. Je to spôsobené tým, že prepínajú medzi využívaním mozgových hemisfér inak, než praváci. Nejde ale o žiadne neprekonateľné rozdiely, zhruba v puberte ľaváci svojich vrstovníkov bez problémov dobehnú.
Ľaváci ale majú tendencie viac prepadnúť duševným ochoreniam, napríklad schizofrénii, kde tvoria až 40% pacientov celosvetovo.
Čítajte: Prečo sú niektorí ľudia ľaváci?
Ľaváci majú výhodu v športe ale nie sú kreatívnejší
Keďže pravákov je viac, športovci sú zvyknutí hrať zvyčajne proti nim. Štýl hry ľavákov ale väčšinu ľudí vyvedie z miery, pretože nie sú zvyknutí proti nim hrať. V športe teda majú ľaváci skutočnú prevahu.
O ľavákoch ale tiež koluje mýtus, že sú viac kreatívni. Podľa viacerých pozorovaní ale nezáleží na tom, ktorú ruku máte dominantnú. Ide o celkové nadanie.
Môžete tak ale zarobiť o trochu menej peňazí
Štúdia z Harvardu z roku 2014 tvrdí, že existujú rozdiely v zárobkoch medzi pravákmi a ľavákmi. Ľaváci vraj zarábajú až o 9% menej, než prváci, takisto majú väčšie tendencie prerušiť štúdium na škole a menej často pracujú v oblastiach, ktoré si vyžadujú namáhavú kognitívnu činnosť.
Ľaváctvo nemá vplyv na dĺžku života
Kedysi sa ľudovo hovorilo, že „ľaváci idú prví“, čo značilo, že ľaváci umierajú skôr ako ľudia s dominantnou pravou rukou. Toto tvrdenie sa ale nezakladá na pravde, rovnako ako je nepravdivé tvrdenie, že ľaváci spôsobujú viac autonehôd. Kvalita a dĺžka života jedincov záleží od úplne iných faktorov (genetika, sociálny status, životný štýl a iné).
Nech už je u vás dominantná pravá či ľavá ruka, alebo dokonca obe, na kvalitu vášho života to v súčasnosti nebude mať taký dopad, ako kedysi. Ak vám vadia výrobky pre pravákov, existuje veľa obchodov, kde si môžete zakúpiť špeciálne nožnice a iné nástroje pre ľavákov.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.