Londýn chce s Ekvádorom rokovať o zakladateľovi WikiLeaks
- 9:30 03.06.2013
- LONDÝN
Britská vláda zvažuje, že napokon predsa len pristúpi na rokovania s Ekvádorom o riešení situácie okolo zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorý sa už rok ukrýva v útrobách veľvyslanectva latinskoamerickej krajiny v Londýne.
Londýn už potvrdil, že rozhovory o budúcnosti Assangea s ekvádorskou stranou seriózne "zvažuje". Ich prípadný dátum však zatiaľ nezverejnili.
Assange sa ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve od júna minulého roku. Najvyšší súd v Británii predtým povolil Assangeovo vydanie do Švédska, kde sa údajne v minulosti dopustil trestných činov znásilnenia a sexuálneho útoku.
Štyridsaťjedenročný Assange však tvrdí, že ide o vymyslené obvinenia a švédske orgány konajú pod nátlakom USA, ktoré sa mu chcú pomstiť za zverejnenie tajných dokumentov americkej diplomacie. Ekvádor prominentnému aktivistovi udelil politický azyl, Británia mu však nepovolila odchod z krajiny.
Proces s informátorom sa začína
Americký vojak Bradley Manning, ktorý poskytol projektu WikiLeaks tisícky tajných diplomatických depeší, v pondelok konečne predstúpi pred súd.
Stane sa tak tri roky po tom, ako ho zatkli v Iraku. Dvadsaťpäťročného mladíka by v prípade usvedčenia mohli poslať za mreže až na 154 rokov. S prokuratúrou sa už dávnejšie dohodol na priznaní viny v prípade desiatich z 22 bodov obžaloby - to, že napomáhal nepriateľom USA, však odmieta.
Proces sa začína po skončení dlhoročného vypočúvania, počas ktorého sa Manninga pýtali na detaily toho, akým spôsobom sa mu podarilo získať asi štvrť milióna tajných dokumentov. Manningovi právni zástupcovia tvrdili, že ich klient bol vo vyšetrovacej väzbe terčom zlého zaobchádzania. Súd to uznal a v prípade odsúdenia mu skráti trest o 112 dní. Za mrežami by po svojom priznaní mohol stráviť 20 rokov, ak ho však uznajú vinným aj zo zločinov, v ktorých vinu odmieta, vo väzení strávi zvyšok života.
Manning, ktorý slúžil ako vojenský analytik v Iraku, je obvinený z neoprávneného získania dôverných depeší ministerstva zahraničných vecí USA. Tie mal následne poskytnúť portálu WikiLeaks, ktorý ich zverejnil na svojich stránkach. Depeše obsahovali najrôznejšie vyjadrenia o svetových lídroch a ďalšie citlivé informácie, ktoré vyvolali rozruch v diplomatickej komunite. Washington na ich zverejnenie reagoval s pobúrením.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.