Vlani sa na Slovensku začalo stavať takmer 20.000 bytov
- 21:28 08.05.2016
- Bratislava

K regiónom s nadmernou bytovou výstavbou pri porovnaní podielu obyvateľov v nich žijúcich a ich podielu na dokončovaní bytov zaradila národná banka Trnavský a Bratislavský kraj.
Centrálna banka upozornila, že počet začatých bytov začal opäť mierne rásť od roku 2012, konkrétne o zhruba 350 bytov ročne. V roku 2015 však vzrástol ich počet až o vyše 3800 a celkovo sa začalo s výstavbou 19.640 bytov. Medziročne sa tak zvýšila výstavba nových bytových jednotiek takmer o štvrtinu. V posledných rokoch sa dokončuje okolo 15.000 bytov ročne a vlani ich bolo dokončených 15.471, teda o vyše 3 % viac ako rok predtým.
„Na zvýšenej aktivite v oblasti bytovej výstavby v roku 2015 mal najvýraznejší podiel Bratislavský kraj. Prejavilo sa to tak na začínajúcej výstavbe, ako aj na dokončovaní bytov, z ktorých zhruba tretina v rámci celého Slovenska pripadla na Bratislavský kraj. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bol v prípade začatých bytov nárast podielu o vyše 11 percentuálnych bodov a v prípade dokončených bytov o vyše 6 percentuálnych bodov,“ priblížila NBS.
Bratislavskému kraju vo zvýšených aktivitách v bytovej výstavbe v roku 2015 sekundoval Prešovský kraj, ktorý mal asi 10-% podiel na začínajúcej a dokončovanej výstavbe bytov na celom Slovensku.
K regiónom s nadmernou bytovou výstavbou pri porovnaní podielu obyvateľov v nich žijúcich a ich podielu na dokončovaní bytov zaradila národná banka Trnavský a Bratislavský kraj. V Trnavskom kraji sa v minulom roku pri 10,3-% podiele počtu obyvateľov dokončilo 14,5 % všetkých bytov na Slovensku. V Bratislavskom kraji je nepomer hodnotených podielov jednoznačne najvýraznejší, keď zaznamenal 30,7 % dokončených bytov pri 11 % obyvateľov.
Za regióny s redukovanou bytovou výstavbou označila NBS všetky ostatné. Špecifické sú v tomto smere Prešovský a Košický kraj, kde v každom žije okolo 15 % obyvateľov. Podiel dokončených bytov sa tam však pohybuje len od 8 % do 10 % v rámci celého Slovenska. „Dôvodom toho stavu je výrazné kladné saldo sťahovania obyvateľov hlavne v prípade Bratislavského kraja a značného pasívneho salda sťahovania v krajoch na východe Slovenska,“ zdôvodnila banka.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.

Hnutie Slovensko: Vláda neplní sľuby, deficit o pol percenta ročne neznižuje
Podľa hnutia Slovensko sa vláde napriek konsolidačným balíčkom nedarí splniť sľub o znižovaní deficitu štátneho rozpočtu.

Opozícia vyzýva vládu, aby nepresúvala financie pre samosprávy na iné projekty
Vláda má upustiť od zámeru presunúť financie z eurofondov určené pre samosprávy na iné priority. Vyzvali ju na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš.

Ministerstvo životného prostredia dalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov
Ministerstvo životného prostredia SR rozdalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov eur.

Šimečka: Vláda absolútne nezvláda konsolidáciu, verejný dlh naďalej rastie
Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.