Máte sedavé zamestnanie? Takto napravíte škody, ktoré spôsobuje vášmu zdraviu
Mnoho ľudí považuje sedavé zamestnanie za veľkú výhru. Opak je ale pravdou – neprimerane dlhé sedenie za stolom alebo počítačom dokáže vážne poškodiť zdravie. Prečítajte si účinné tipy, ako napraviť tieto škody.
Čoraz viac ľudí má sedavé zamestnanie. A aj keď sa to môže zdať ako bezpečná práca, dlhodobé sedenie so sebou prináša veľa rizík pre zdravie. Prispieva k ochabnutosti svalov, obezite, osteoporóze, oslabeniu kostí a tiež k metabolickému syndrómu, ktorý v sebe skrýva rôzne diagnózy – napríklad vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cukru v krvi alebo LDL cholesterolu.
Sedenie tiež spomaľuje cirkuláciu krvi, čo vedie k tvorbe kŕčových žíl a v extrémnych prípadoch aj k upchatiu ciev. Predstavíme vám niekoľko spôsobov, ako proti takýmto škodám účinne bojovať.
Seďte správne
Ak už máte sedavé zamestnanie, najdôležitejšie je, aby ste počas práce sedeli správne. Teda mali narovnaný chrbát a pohodlnú stoličku. Nohy majte voľne spustené na zem a kolená v 90° uhle. Vyhnite sa častému prekrižovaniu nôh, ktoré môže spomaľovať krvný obeh.
Pozor aj na sklon krku a polohu ramien, nehrbte sa. Vaše oči by mali byť zarovno obrazovky a aspoň v 60 cm vzdialenosti.
Pozrite si: Ako sedieť pri počítači
Vymeňte stoličku za fit loptu
Keďže fit lopta nie je stabilná ako stolička, telo musí vyvinúť viac námahy, aby ste sa na nej pohodlne udržali. A to je dobrá správa pre celé vaše telo aj krvný obeh. Svaly sa neustále zapájajú, aby udržali rovnováhu a vyvíjajú aktivitu.
Ak nemôžete mať fit loptu v práci, využívajte ju aspoň doma pri sedavých činnostiach.
Čítajte: Ak pracujete v kancelárii, postavte sa!
Spravte si prestávku a kráčajte
Veľa odborníkov odporúča počas práce krátke prestávky, aby si oddýchla chrbtica, krk aj oči. Počas nej sa snažte spraviť čo najviac krokov, prípadne si trochu zaskákať, ponaťahovať alebo precvičiť nohy. Naštartujete tak krvný obeh a zabránite tvorbe kŕčových žíl a upchatiu ciev.
Pri práci sa postavte
Skúste si do kancelárie zabezpečiť stôl, pri ktorom budete môcť pri práci stáť. Takáto občasná zmena pomôže vášmu krvnému obehu aj chrbtici. Okrem toho vám môže menšia zmena prostredia pomôcť aj pri práci, najmä ak pracujete v kreatívnom odvetví.
Majte ale na pamäti, že aj státie pri práci by ste mali aplikovať s mierou, rovnako ako sedenie. Ani jeden extrém zdraviu neprospieva. Státie a sedenie by ste mali striedať zhruba v hodinových intervaloch.
Ponaťahujte si chrbát, krk a ruky
Keď budete mať možnosť, využite chvíľu voľna na to, aby ste si ponaťahovali chrbticu, ruky a krk jednoduchými a krátkymi cvikmi. Rozprúdite tak krv a rozohrejete stuhnuté svaly.
Čítajte: Ako pomôcť stuhnutému krku?
Nájdite si čas na jógu
Jóga je jeden z najlepších spôsobov, ako napraviť škody, ktoré sedenie napácha na vašej chrbtici. Základné cviky nájdete bežne dostupné na internete, ale môžete sa aj zapísať na kurzy.
Sedavé zamestnanie by ste si tiež mali kompenzovať športom alebo iným pohybom vo voľnom čase.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.