Cez Slovensko môže ísť plyn z Ruska aj po roku 2019, tvrdí Gazprom
- 11:29 13.05.2016
- Bratislava
![Cez Slovensko môže ísť plyn z Ruska aj po roku 2019, tvrdí Gazprom](https://data.info.sk/photo/article/2016/05/97597/o_4-264c1f03c2df5ed2c7f78724b17441acfe6a995e.jpg)
V súčasnosti analyzujeme varianty v rámci projektu Severný prúd 2, uviedol zástupca predsedu predstavenstva ruského plynárenského koncernu.
Zmluva Ruska s Ukrajinou o preprave plynu sa končí v roku 2019. Denník vo svojom dnešnom vydaní pripomenul, že pre Slovensko by to mohlo znamenať presmerovanie tokov plynu mimo krajiny. „V súčasnosti analyzujeme varianty v rámci projektu Severný prúd 2. V niektorých variantoch je miesto na tranzit podstatných objemov plynu cez územie Slovenska. O tom rokujeme aj s našimi slovenskými partnermi,“ priblížil Medvedev.
V súvislosti s ukrajinským koridorom povedal, že aby sieť plynovodov fungovala bez rizika, treba do nej vložiť niekoľko desiatok miliárd dolárov. „Tieto prostriedky Ukrajina nemá a nikto jej ich neplánuje dať. Bez týchto investícií je fungovanie tohto systému riskantné. Technologicky riskantné. Gazprom realizuje nové projekty čisto z ekonomických a bezpečnostných dôvodov. Cez Slovensko môže ísť aj pri realizácii Severného prúdu 2 podstatný objem plynu,“ zdôraznil Medvedev.
Dodal, že Gazprom je pripravený rokovať o tranzite určitých objemov zemného plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019 v prípade, ak návrhy z ukrajinskej strany budú konštruktívne a ekonomicky opodstatnené.
![Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260440/s_Oey0SiK.jpg)
Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom
Medzinárodná agentúra DBRS ponechala vo svojom aktuálnom hodnotení rating SR bez zmeny.
![Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260433/s_7fOSAL8.jpg)
Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky
Zákazníci by výrobky mali vrátiť v predajniach.
![TEDi sťahuje z predaja nebezpečné produkty, zákazníci ich musia prestať používať](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260432/s_phpxxewHj.jpg)
TEDi sťahuje z predaja nebezpečné produkty, zákazníci ich musia prestať používať
Výrobky z obľúbeného reťazca obsahujú zdraviu škodlivé látky.
![Na internetových bazároch sa šíri nový typ podvodu](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260421/s_aMrV5hL.jpg)
Na internetových bazároch sa šíri nový typ podvodu
Doručovateľská spoločnosť Packeta upozornila na nový typ internetového podvodu, takzvaného phishingu, ktorý sa šíri na internetových bazároch. Týka sa odosielania zásielok medzi fyzickými osobami na dobierku.
![Automobilka hrozí prepúšťaním v dôsledku ciel EÚ na čínske elektromobily](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260420/s_ZwXaBpc.jpg)
Automobilka hrozí prepúšťaním v dôsledku ciel EÚ na čínske elektromobily
SEAT bude nútený znížiť výrobu a prepustiť približne 1500 zamestnancov, ak EÚ do konca marca nezníži clo na elektromobily značky vyrábané v Číne.