Správa výboru na kontrolu VS je čajová, tvrdí Ľubomír Galko
Vo Vojenskom spravodajstve existujú nezdravé vzťahy.
Výbor so znepokojením konštatoval, že v krátkom čase ide o druhú kauzu, ktorá sa týka Vojenského spravodajstva. Tá znižuje jeho dôveryhodnosť doma i v zahraničí.
Podľa svedectiev existujú aj informácie o neprimeranom nátlaku vo Vojenskom spravodajstve (VS), a to v minulosti, ako aj po zlúčení dvoch služieb.
Výbor je tiež znepokojený opätovným únikom veľkého množstva utajovaných dokumentov z prostredia VS. Výbor však nedospel k názoru, ktorý by mu umožnil vysloviť sa o personálnej zodpovednosti za to, že interné prešetrovania podozrení neboli v minulosti ukončené spôsobom, aký by si ich povaha vyžadovala.
Podľa výboru existujú vážne podozrenia z nezákonného alebo nehospodárneho konania vo Vojenskom spravodajstve. Výbor usúdil, že by bolo vhodné, aby príslušné autority prikročili k odtajneniu častí dokumentu, ktoré sa týkajú podozrení z tunelovania VSS, ako aj písomnej správy ministra obrany o postupe preverovaní podozrení.
Opozícia má už dosť podpisov na mimoriadnu schôdzu
Opozičné strany už vyzbierali dostatok podpisov poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má zaoberať podozreniami z tunelovania Vojenského spravodajstva (VS) v rokoch 2006 – 2010.
Ako povedal v stredu na tlačovej besede podpredseda SDKÚ-DS Martin Fedor, návrh na jej zvolanie predložia v najbližších dňoch.
Na zvolanie schôdze potrebuje opozícia podpisy 30 poslancov. Po ich odovzdaní je predseda NR SR povinný zvolať schôdzu do siedmich dní.
Iniciatíva troch strán - KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, pod ktorú sa však podpísali aj poslanci ďalších opozičných strán, je reakciou na to, že kauzou sa už nemá ďalej zaoberať osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a v utorok v pléne neprešlo ani zaradenie diskusie o podozreniach na riadnu schôdzu NR SR.
Opozícia podľa Fedora nebude žiadať, aby schôdza bola za uzatvorenými dverami. Chce, aby sa minister obrany na nej vyjadroval čo najviac otvorene. Fedor považuje za predčasné a účelové, že vládna väčšina zastavila činnosť výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, preto patrí k navrhovateľom zvolania mimoriadnej schôdze. „Výbor žiadne právomoci neprekročil. Dosiahol, že kauza sa za dva dni nezamietla pod koberec. Zastavenie činnosti ukázalo, že výbory nemusia byť bezzubé. Vytvorili sme priestor pre svedectvá bývalých príslušníkov VS. Dosiahli sme, že kauze sa venuje pozornosť,“ vyhlásil.
Fedor uviedol, že jeho správa o činnosti výboru na kontrolu činnosti VS problémy z podozrení tunelovania Vojenského spravodajstva nezastiera a nekopíruje ministrove tvrdenia o slohovej práci. „Niekomu sa môže zdať málo ostrá. Niekto bude prekvapený, že sa podarilo prijať správu, ktorá konštatuje vážne problémy, ktorá konštatuje existenciu potvrdených podozrení vo Vojenskom spravodajstve z rokov 2006 – 2010,“ upozornil.
Správa o činnosti výboru je podľa Galka čajová
Správa predsedu Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martina Fedora o činnosti výboru je podľa podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomíra Galka absolútne čajová a nič nehovoriaca. „Výraz málo ostrá je veľmi slabý,“ povedal Galko novinárom.
Podľa neho správa mala konštatovať, že členom výboru neboli predložené žiadne účtovné doklady, ktoré by vyvracali vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby. „Všetci dôstojníci, ktorí chcú objasniť škandál, sú perzekvovaní a škandalizovaní. Sú na nich vyťahované špinavosti,“ vyhlásil Galko.
Nedá sa podľa Galka robiť opozičná politika takým spôsobom, že chce byť niekto oblečený aj vyzlečený a chce odhaľovať zlodejiny a pranierovať špinavosti takým spôsobom, aby nenaštval niekoho zo Smeru. „Takým spôsobom je napísaná tá správa. Z toho dôvodu bola prijateľná pre Smer,“ konštatoval Galko. Opozícia podľa Galka nemá silu odvolať ministra obrany Martina Glváča, ale išlo by o správne gesto. Galko má pod svoj návrh na odvolanie ministra 25 podpisov. Poslanci Ľudovej platformy mu zatiaľ návrh nepodpísali, aj keď ho neodmietajú. Chcú však najskôr o Vojenskom spravodajstve diskutovať na mimoriadnej schôdzi parlamentu.
Ministerstvo zdravotníctva verí v kompromis, situácia s lekármi vo výpovedi sa stále rieši
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR verí, že dôjde k vzájomnému kompromisu a zmieru v zdravotníctve.
LOZ varuje: Od Nového roka hrozí nenastúpenie vyše 3300 lekárov
Od Nového roka (1. januára) hrozí, že vyše 3300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce. Potvrdil to podpredseda Lekárskeho odborového združenia Miroslav Mendel.
Hlas-SD víta podporu SNS pre predsedu parlamentu: Stabilizácia koalície je prioritou
Koaličná strana Hlas-SD víta stanovisko SNS, v ktorom deklaruje, že podporí do funkcie predsedu parlamentu kandidáta Hlasu.
Fico pod tlakom opozície: Kritika za otvorený list EÚ o plyne
Otvorený list premiéra SR Roberta Fica ohľadne zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, ktorý adresoval najvyšším predstaviteľom EÚ, kritizovalo v pondelok viacero opozičných strán.
SNS chce udržať vládu a spájať sily: Danko kritizuje poslancov za Hlas-SD
Líder koaličnej SNS Andrej Danko hovorí o potrebe spájania národných, kresťanských a sociálnych síl. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti.