Znovuobjavená žaba je žijúcou fosíliou

Pred dvoma rokmi znovuobjavená žaba druhu Latonia nigriventer, ktorú v roku 1996 vyhlásili za vyhynutú, je v skutočnosti žijúcou fosíliou.
Žabu vedecky popísali v roku 1943 Heinz Steinitz a Heinrich Mendelssohn, pričom jej dali meno Discoglossus nigriventer. Tento druh sa vyskytoval iba v močiaroch v okolí jazera Chula, ktoré však v 50. rokoch nechala izraelská vláda vysušiť.
Odvtedy ho nikto už nevidel, a preto ho v roku 1996 vyhlásili za vyhynutý. V roku 2011 sa však podarilo objaviť jedného jedinca a odvtedy sa ich našlo ďalších trinásť. Vďaka tomu mohli vedci tento druh podrobne preskúmať, pričom zistili, že v skutočnosti nepatrí do rodu Discoglossus, ale do rodu Latonia.
Ten doteraz vedci poznali iba z fosílií, keďže všetci ostatní zástupcovia tohto rodu vymreli pred približne 15-tisíc rokmi.
"Keď sme tento druh pred dvoma rokmi znovuobjavili, považovali sme to za niečo úžasné. Keď sme však potom zistili, že v skutočnosti ide o žijúcu fosíliu, to bolo ohromné. Doteraz ste mohli skúmať zástupcov rodu Latonia iba prostredníctvom fosílií. Keď sme však skúmali tento druh, postupne sme zisťovali, že všetky jej črty sa zhodujú s rodom Latonia a nie s rodom Discoglossus," uviedol Sarig Gafny z Ruppinovho vedeckého centra.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.