10 vecí, ktorými pomaly ničíte svoje zdravie
Z dlhodobého hľadiska vám tieto návyky môžu pomaly a nenápadne poškodzovať zdravie.
Tieto nenápadné návyky nám dokážu zdravie z dlhodobého hľadiska poriadne poškodiť:
Nedoprajete si kvalitný spánok
Dlhodobý nedostatok spánku sa spája so zhoršením fungovania nášho imunitného systému. Ak často nespíte dobre alebo dosť dlho, zvyšujete si aj riziko rozvinutia srdcových ochorení, mŕtvice, hypertenzie, cukrovky a obezity. Dospelý človek by ma denne spať aspoň 7 hodín.
Čítajte: 5 dôvodov, prečo sa cítite stále unavení
Žijete na nezdravom jedle
Ak nemáte čas variť, dať si rýchly fastfood sa môže zdať ako dobrá alternatíva. A občas si takéto niečo skutočne dovoliť môžete. Z dlhodobého hľadiska ale takéto stravovanie bude mať vplyv na zvýšenie hmotnosti a nielen to. Fasfood predstavuje veľkú záťaž pre pečeň a tráviaci systém, aj pre cievy a srdce. Doprajte si ho teda skutočne iba výnimočne.
Smäd hasíte ochutenými vodami
Veľa ľudí sa snaží uhasiť smäd sladkými džúsmi alebo bublinkovými nápojmi. Občas to telu nezaškodí, no ak ich pijete denno denne, môžete nenápadne nabrať niekoľko kilogramov naviac. Vysoký obsah cukru v týchto nápojoch ale môže spôsobovať výkyvy nálady a značný pokles energie po niekoľkých minútach.
Odporúčame vám prejsť na zdravšie alternatívy, napríklad čisté minerálky, obyčajnú vodu alebo citrónovú vodu a čaj.
Ste zavesení na mobile a obrazovkách
Najmä pred spaním nám svetlo z obrazoviek znižuje kvalitu spánku. Aspoň hodinu pred spaním teda vypnite všetky obrazovky a dajte prednosť knihe, relaxačnému kúpeľu alebo meditácii.
Čítajte: Takto ovplyvňujú mobil, tablet a notebook v posteli vaše zdravie
Lieky proti bolesti užívate viac než často
Občas nám skutočne dokážu pomôcť, napríklad pri silnej migréne, kvôli ktorej nemôžeme pracovať. No ak ich užívate na každú menšiu bolesť, nielenže môžu stratiť svoj účinok (a vy budete nútení zvyšovať dávku), ale môžu sa začať prejavovať aj ich vedľajšie účinky, medzi ktorými je aj chronická zápcha alebo nevoľnosť. Ďalšou nepríjemnosťou je, že sa na nich môžete stať závislí. Skúste teda tabletky vynechať a radšej sa zaujímajte o príčinu bolestí, ktoré máte a spôsob, akým sa dajú liečiť.
Zadržiavate, keď „potrebujete ísť“
Ignorovať volanie prírody a zadržiavať moč nie je pre vaše zdravie najlepšou voľbou. Takýmto zadržovaním moču sa v obličkách a močovom mechúri množia baktérie. Čo potom vedie ku vzniku infekcií, ktoré sa zvyknú často opakovať. Nie vždy sa síce dá prerušiť porada alebo dôležité aktivity, no dávajte si na zadržiavanie pozor.
Sedíte niekoľko hodín
Či už sedíte v práci za obrazovkou alebo doma pred televízorom, dlhé hodiny sedenia zdraviu neprospievajú. Okrem toho, že takto zaťažujete chrbát, pridávate záťaž aj cievam, ktoré sa časom môžu ľahšie upchávať (najmä na nohách). Riešením je vymeniť občas stoličku za fit loptu alebo striedať sedenie so státím.
Čítajte: Máte sedavé zamestnanie? Takto napravíte škody, ktoré spôsobuje vášmu zdraviu
Vždy idete výťahom
Ak namiesto toho dáte prednosť schodom, spravíte dobrú službu vášmu srdcu. Zvýšite tak svoju dennú pohybovú aktivitu, čo prospeje cievam a cirkulácii krvi, tým pádom aj srdcu. Dávajte si ale na schody pozor ak máte nadváhu – môžete si takto zničiť kolená.
Nechodíte na slnko
Časté opaľovanie na prudkom slnku nerobí dobre vašej pokožke. No ani vyhýbanie sa pobytu vonku nie je správne riešenie. Zo slnečných lúčov naše telo čerpá vitamín D, ktorý potrebujeme na prirodzenú a adaptívnu imunitnú odpoveď. Jeho nedostatok sa spája so zvýšeným rizikom vzniku infekcie a rozvinutia autoimunitných ochorení. Dbajte teda na to, aby ste každý deň boli aspoň pol hodinu vonku.
Čítajte: Nedostatok vitamínu D: Top 9 varovných signálov
Neviete, ako sa vyrovnať so stresom
V dnešnej dobe každý z nás zažíva stres. No musíme sa s ním dokázať zdravým spôsobom vyrovnať, pretože z dlhodobého hľadiska sa chronický stres podpisuje pod vznik mnohých chorôb. Napríklad podnecuje rozvinutie zápalových a tiež kardiovaskulárnych ochorení.
Pre svoje duševné aj fyzické zdravie by ste sa teda mali naučiť so stresom účinne bojovať. Napríklad športovaním alebo turistikou, či zaujímavým koníčkom.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.