Petíciu za zjednotenie školstva podpísalo vyše 78.000 ľudí

Školskí odborári začali zbierať podpisy pod petíciu ešte v marci minulého roka.
Školskí odborári začali zbierať podpisy ešte v marci minulého roka. Petícia obsahuje dva body. Prvý hovorí o tom, aby školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva vnútra (napríklad bilingválne gymnázia či reedukačné zariadenia) prešli naspäť pod rezort školstva. V druhom bode žiadajú, aby financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl (ZUŠ), jazykových škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov prešlo zo súčasného režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií.
V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka. Materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby detí, školské jedálne, školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí.
"Za najdôležitejší problém považujeme tok finančných prostriedkov. Ministerstvo financií, ministerstvo školstva, ministerstvo vnútra, príslušný odbor školstva okresného úradu, zriaďovateľ, škola a zamestnanec. Čiže pokiaľ dostane dotyčná osoba výplatu, tak peniaze prechádzajú cez všetky tieto inštitúcie, ktoré som vymenoval," uviedol k prvému bodu šéf školských odborárov Pavel Ondek. Podľa neho je to jednak zdĺhavý proces a je možné, že peniaze neprídu v plnej výške tam, kam majú prísť.
V prípade originálnych kompetencií je problém ten, že obec si určuje sama, koľko peňazí dá z podielových daní na školské zariadenia. "Je tam odporúčanie, že 40 percent by malo ísť práve na školskú politiku alebo na financovanie škôl a školských zariadení, ktoré sú v originálnych kompetenciách. Niektoré obce to dodržiavajú, dokonca aj prekročia, ale je veľa takých obcí, ktoré využívajú tieto finančné prostriedky na iný účel, ale keďže sú to originálne kompetencie, zákon im to umožňuje,“ dodal Ondek s tým, že tieto financie sú často využívané napríklad na rekonštrukciu ciest či na športové aktivity.

Milan Majerský: Verím, že svet si vezme zo života pápeža Františka veľký príklad
Pápež František bol človek plný pokory, lásky k blížnym, aj tým najchudobnejším.

V sobotu večer bude na počesť pápeža Františka nasvietený Bratislavský hrad
V deň štátneho smútku v sobotu večer nasvietia palác Bratislavského hradu na počesť zosnulého pápeža Františka.

Najvyšší súd SR má budúci týždeň opätovne rozhodovať o väzbe pre Daniela B.
Najvyšší súd (NS) SR má budúci týždeň v utorok (29. 4.) opätovne rozhodovať o väzbe pre Daniela B., obvineného z extrémistickej trestnej činnosti.

V histórii Slovenskej republiky bolo doteraz desať štátnych smútkov
V súvislosti s vyhlásením štátneho smútku v deň pohrebu pápeža Františka prinášame prehľad dní, počas ktorých bol na území SR vyhlásený štátny smútok.

SHMÚ: Silný vietor sa môže v sobotu vyskytnúť najmä na východe Slovenska
Silný vietor sa môže v sobotu vyskytnúť najmä na východe Slovenska.