Výnimky pre málotriedky podľa poslanca B. Gröhlinga neriešia problém

Treba zabezpečiť, aby málotriedky nemuseli byť neustále dofinancovávané cez dohodovacie konanie, reaguje opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS) na novelu školského zákona.
"Treba zabezpečiť, aby málotriedky nemuseli byť neustále dofinancovávané cez dohodovacie konanie. Sú odľahlé obce, v ktorých si nevieme inak poradiť, než zriadiť malú základnú školu. Ak nie je v dostupnej blízkosti iná obec so školou, takéto málotriedky musia byť v záujme žiaka zachované," myslí si Gröhling. Pritom však zdôrazňuje, že situácia 60 škôl, ktorých sa má novela zákona dotknúť, je však iná. Až 59 z nich sa podľa neho nachádza do 15 kilometrov od obce, ktorá má plne organizovanú základnú školu s ročníkmi prvého a druhého stupňa a 44 z nich má priame spoje do a z uvedených obcí v čase pred a po vyučovaní. Podľa poslanca to teda znamená, že obce problémy s dostupnosťou ku vzdelaniu nemajú a raz aj tak budú musieť žiaci za vzdelaním dochádzať.
Poslanec zároveň vyčíta ministerstvu školstva aj načasovanie. „Zákon má vstúpiť do platnosti 1. 9. 2016. V novembri má rezort školstva predstaviť Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, v ktorom by sa malo venovať aj racionalizácii a málotriedkam. Znamená to, že máme čoskoro očakávať ďalší návrh zákona ohľadom málotriedok?" pýta sa Gröhling.
Novelu školského zákona predkladal minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) v skrátenom legislatívnom konaní. Dôvodom je, aby mohla platiť už od začiatku školského roka 2016/2017. Novela má zabezpečiť, aby sa nemuseli zatvárať málotriedky, ktoré nespĺňajú novozavedenú podmienku povinných minimálnych počtov žiakov v triedach. Ministri odobrili výnimku pre všetky základné školy s primárnym vzdelávaním, teda pre tie, ktoré majú len ročníky prvého stupňa. Povinné minimálne počty sa nebudú uplatňovať v školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny ani v školách s vyučovacím jazykom slovenským. Potenciálne ohrozených bolo celkovo 60 málotriedok. Školský zákon totiž vyžaduje v aktuálnom znení od 1. septembra 2016 najmenej 11 žiakov v triede v prvom a 13 žiakov v druhom až štvrtom ročníku.

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu
Nelegálne vnadiská pre zvieratá sa riešia. Vedených je niekoľko podnetov na okresných úradoch. Vnadiská sa kontrolujú a ak niekto poruší zákon, dostane pokutu, uviedol Filip Kuffa.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu
Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve
Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

Samosprávy: Hrozí, že vláda presunie 400 miliónov eur do iných štátnych projektov
Samosprávy vyzvali vládu, aby nepresúvala financie z Programu Slovensko pre samosprávy do iných oblastí, a to v súvislosti s novými prioritami Európskej komisie vo využívaní eurofondov.