Stratégia nízkych úrokových sadzieb neoživila investície v Európe
- 18:40 29.05.2016
- Londýn
![Stratégia nízkych úrokových sadzieb neoživila investície v Európe](https://data.info.sk/photo/article/2016/05/99944/o_4-84ea8c910a84f03390e287c4205561e87043ed89.jpg)
Náznaky stagnácie investícií predstavuje úder pre centrálne banky, ktoré dúfali, že negatívnymi úrokovými sadzbami a tzv. kvantitatívnym uvoľňovaním oživia európsku ekonomiku.
"Hospodársky rast si vyžaduje stabilitu a optimizmus," hovorí výkonný riaditeľ Intrum Justitia Mikael Ericson v najnovšej správe European Payment Report 2016. "Udržiavanie stratégie rekordne nízkych úrokov počas viac než jedného roka očividne nevytvorila tak žiadanú stabilitu."
Náznaky stagnácie investícií predstavuje úder pre centrálne banky, ktoré dúfali, že negatívnymi úrokovými sadzbami a tzv. kvantitatívnym uvoľňovaním (QE) oživia európsku ekonomiku. Európa potrebuje v prvom rade firemné investície, ak chce vytvárať pracovné miesta potrebné na podporu rastu. Podľa prognóz Európskej komisie hospodársky rast v eurozóne, kde sú úrokové sadzby záporné od polovice roka 2014, sa v tomto roku spomalí na 1,6 %, kým v USA dosiahne 2,3 %.
"Kalkulácie investícií zahŕňajú prognózy do budúcnosti," píše sa v správe Intrum Justitia. "Na to, aby sa tieto kalkulácie splnili, predpoklady musia zahrnúť dôveru k stabilite a prosperite v tejto budúcnosti. Nemôže to znamenať, že negatívne úrokové sadzby vôbec nesignalizujú takúto stabilitu, ale skôr to, že sa stále nachádzame v mimoriadnej situácii?"
Prieskum švédskej firmy odhalil ďalšiu hrozbu pre rast, a to omeškanie platieb. Približne 33 % respondentov označilo omeškanie platieb za hrozbu pre ich prežitie. Ďalších 25 % predpokladá rušenie pracovných miest, ak klienti budú aj naďalej platiť neskoro alebo nezaplatia vôbec. Problém je pálčivejší najmä pre 20 miliónov malých a stredných podnikov v Európe, ktoré uvádzajú, že väčšie spoločnosti ich nútia akceptovať omeškané platby.
"Až dva z piatich malých a stredných podnikov uvádzajú, že omeškané platby bránia ich rozvoju. To, že veľké korporácie využívajú svojich menších subdodávateľov na financovanie ich vlastných procesov riadenia hotovostného toku, je nielen nesprávne, ale vytvára aj sociálnu nerovnováhu," varuje Ericson.
![Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260499/s_l5uE5aB.jpg)
Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí
Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí ako prostriedok na zníženie cien energií.
![Ondrej Lunter: Samosprávy a ľudia majú právo na férový prístup](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260488/s_NlvNEbG.jpg)
Ondrej Lunter: Samosprávy a ľudia majú právo na férový prístup
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja odmieta v súvislosti s plánovanou výstavbou vodnej elektrárne Málinec rozoštvávanie verejnosti a hovorí, že samosprávy majú právo na férový prístup.
![Na majiteľov elektrických áut cieli nový typ kybernetického útoku](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260486/s_tfiREP4.jpg)
Na majiteľov elektrických áut cieli nový typ kybernetického útoku
S nárastom počtu elektromobilov prichádzajú aj nové kybernetické hrozby.
![Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260440/s_Oey0SiK.jpg)
Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom
Medzinárodná agentúra DBRS ponechala vo svojom aktuálnom hodnotení rating SR bez zmeny.
![Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260433/s_7fOSAL8.jpg)
Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky
Zákazníci by výrobky mali vrátiť v predajniach.