Rozpad Československa aj bez referenda krajine pomohol
- 12:49 06.06.2013
- BRATISLAVA
Rozdelenie Česko-Slovenska nám prospelo. Vyhlásil to premiér Robert Fico s tým, že Slovensku osamostatnenie umožnilo vyrovnať rozdiely medzi oboma krajinami a vylepšiť svoje ekonomické postavenie.
Ocenil však, že majú podobné názory s Nečasom, ktoré sa prejavujú napríklad pri vyjednávaní s Bruselom. "Vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou sú lepšie, ako boli pred dvadsiatimi rokmi," myslí si Fico.
Český premiér by v prípadnom referende o rozdelení Česko-Slovenska pred dvadsiatimi rokmi nehlasoval. "Podľa mňa by referendum nemalo zmysel," skonštatoval. "Kľúčové bolo, že sa všetkým uľavilo, že sme sa dokázali dohodnúť," dodal.
Česká republika na rozdiel od Slovenska nevstúpila, a ani neplánuje vstúpiť do eurozóny. Podľa Nečasa však nejde o ideologické, ale len o čisto ekonomické rozhodnutie, držanie českej koruny je podľa neho pre českú ekonomiku výhodnejšie ako pristúpenie k euru. Chápe však rozhodnutie Slovenska vstúpiť do eurozóny, keďže to pre nás ako pre majú krajinu môže byť prospešnejšie. "Je však otázne, či je v posledných dvoch rokoch eurozóna dobrou adresou," podotkol Nečas.
"Euro bolo, je a bude úspešný príbeh pre Slovensko," oponoval Fico. "Za obdobie odkedy máme euro, Slovenská republika nemohla povedať, že na to dopláca," povedal s tým, že mnohé krajiny nám vstup do eurozóny pred rokmi úprimne závideli.
Keďže sme malá a otvorená ekonomika, mali by sme podľa neho podporovať hlbšiu integráciu únie.
Pochvala aj pre Úniu
Solidarita Slovenska voči Európskej únii nám umožňuje dosahovať výsledky, ktoré by sme inak nedosiahli. Na štvrtkovom diskusnom fóre HNClub s českým premiérom Petrom Nečasom to vyhlásil premiér Robert Fico. "Správame sa ako solídny a predvídateľný partner. Členstvo v eurozóne nám nepoškodilo," povedal Fico.
Český premiér Nečas varuje pred eurofondmi prirovnal ich k návykovej droge. "Nie je to krok, ktorý je dlhodobo zdravý pre ekonomiku. Sú to prostriedky, ktoré nás zvykajú žiť si nad pomery," povedal. V kľúčových aspektoch ako sú napríklad investície, výdavky na vedu a výskum, má mať podľa neho prevahu národný rozpočet. "Fondy pomáhajú menej vyspelým krajinám, nemá to však len svoje pozitívne stránky, ale aj mínusy, čo je potrebné si uvedomiť," skonštatoval Nečas.
Na druhej strane, slovenský premiér Fico nevníma eurofondy ako doplnkové prostriedky. "Ja vnímam Európsku úniu ako inštitúciu, ktorá je postavená na princípe solidarity a odstraňovania regionálnych rozdielov," povedal. "Skôr vnímam systém fondov ako elementárnu súčasť fungovania Európskej únie," tvrdí Fico.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.